Son 10 Yılda Yaşandığına İnanamayacağınız 10 Teknolojik Gelişme

Yükleniyor...

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Ekleme Tarihi by admin
171 İzlenme
Teknolojinin çok hızlı geliştiği klişesini söylemek sıradan bir giriş olsa da bu söze hak vermemekte elde değil. Yani sadece durun ve son 10 yıla şöyle bir bakın. Etrafınızda ki şeylerin ne kadar hızlı geliştiğini ya da bazı şeylerin ne ara hayatımıza girdiğini anlamanız çok uzun sürmeyecek. İşte son 10 yılda yaşanmış birbirinden önemli bilim ve teknoloji gelişmeleri.

Kanalımı takip edin: https://goo.gl/8Yf9Su

Nesli Tükendiği İçin ŞANSLI Olduğumuz 10 Hayvan : https://youtu.be/te_Pw3HDp5Q

Birinin Sizden Hoşlandığını Gösteren 8 İşaret : https://youtu.be/NERxASK82WA

Diğer Hesaplarımız:
Facebook : https://goo.gl/mo5AkQ
Google+ : https://goo.gl/nKBFi4
Twitter : https://goo.gl/y3sbmS
Genel Videolar Oynatma Listesi: https://goo.gl/7u4rvX

10- Akıllı Telefonlar
Bu listede akıllı telefonların olacağını bir çoğunuz tahmin etmişsinizdir. Çünkü bu belki bizim hayatımıza en hızlı ve kalıcı şekilde giren gelişmelerden birisi. En basitinden bir çoğunuz şu an bu videoyu bile akıllı telefonunundan izliyor. Bu gayet normal çünkü telefonların gelişimi ve akıllı olması hayatımızın neredeyse son 10 yılında gerçekleşti.
9- Drone ile Teslimat
En büyük gelişme ise 2016 yılında köklü bir firma olan amazon tarafından evlere dron ile teslimat oldu. Bu sistemde evinizden dışarı çıkmanıza gerek kalmadan dışarıdan almanız gereken bir şey olduğunda internetten sipariş veriyorsunuz onlar drona yükleyip en geç 2 saate kadar evinizin önüne kadar getiriyorlar. Şuanda deneme aşamasında olan bu siztem 5 sene içerisinde daha yaygın hale geleceğine inanılıyor. Geleceğin kuryeleri dronlar olabilir.
8- Sürücüsüz Araçlar
İlk olarak 1984 tarihinde denenen ve o günden bugüne gelişim halinde olan sürücüsüz araçlar aslında tam olarak hayatımızın içinde değil. Fakat pek çok marka sürücüsüz otomobil çıkarma gayretinde. Sürücüsüz arabalar, tamamen bulundurdukları sensörler, radarlar, GPS'ler ve bilgisayar görüşü sayesinde sürücüye gerek kalmadan yolda seyahat edebilmekteler. Bunun aslında pek çok yararı var. Çünkü günümüzdeki kazaların %90'ı insan hatalarından gerçekleşmekte.
7- Roketler
Eskiden uzaya gönderilen roketler tek sefer kullanılabiliyordu. Uzun araştırmalar sonucunda amerikan bir şirketin bulduğu yöntemle uzaya gönderilen roketlerin tekrardan kullanımı mümkün kılındı. Uzay araştırmaları için gerekli olan maddi yükü büyük ölçüde azalttı. Buda demek oluyor ki artık uzay araştırmalarında daha hızlı bir şekilde yol katedebiliriz.
6- Arttırılmış Gerçeklik
Google tarafından 2014 yılında ortaya çıkarılan Google Glass'tan sonra arttırılmış gerçeklik üzerine pek çok çalışma yapıldı. Bir çok çeşitli firma arttırılmış gerçeklik üzerine girişimler yaptı ve projeyi geliştirmeye çalıştı. İnsanlarında ilgisi sayesinde piyasaya yavaş yavaş çıkan bu ürünler çok ilgi gördü ve talep edildi.
5- E-Bankacılık
Son zamanlarda yaygınlaşan e-bankacılık sayesinde bankalarda yapabileceğimiz hemen hemen her şeyi internet üzerinden yapabilir olduk. E-bankacılık sayesinde ödeme işlemleri internet te daha da hızlılaştı. E-bankacılığın sağladığı hızlı para transferleriyle e-ticarette arttı.
4- Tesla Otomobilleri
Elektrikli otomobil fikri neredeyse son 50 yıldır konuşulan projeler arasındaydı. Fakat bundan 50 yıl önce maliyetlerin çok olması, petrolün ucuzluğu gibi sebeplerden pek hayata geçirilemedi. Fakat son 10 yıla bakıldığında elektrikli otomobil fikri pek çok firmanın ilgi odağında.
3- Yeni Gezegenler
1999 ile 2000 yılı arasında araştırmacılar güneş sistemimiz dışında 26 gezegen olduğunu düşünüyorlardı. 2010 yılında gelişen yeni teknoloji ile dahada iyi araştırmalar sonucunda güneş sistemi dışında 502 gezegen daha keşfedildi.
Özellikle 2012 ile 2014 yılları arasında insansı robotların gelişimleri bir hayli hızlandı. Bu alanda yapılan robotların bazıları neredeyse gerçek insanlardan farklı. Daha önce bir videomda insanı robotlardan detaylıca bahsetmiştim. Hatırlayacağınız üzere bu robotlar artık sorulan sorulara bilinçli cevaplar verebiliyor ve sizinle normal bir şekilde karşılıklı sohbet edebiliyordu..
1- Mars
Marsta yaşam fikri son yıllarda oldukça konuşulan projeler arasında. Bunlardan en bilineni Tesla Motor'un sahibi Elon Musk'ın projesi sayılabilir. SpaceX isimli proje marsa insanları göndermek. Her ne kadar bir çoğumuza uçuk fikirler bile gelse oraya gitmek isteyen bir çok insan var ve bunun için bir çok araştırma yapılıyor. Curiosity isimli araç bu araştırmaları yapan ve 2011 yılında Mars'a bırakılan bir araştırma aracı.

Daha fazla video için sitemizi ziyaret edin:
http://www.yameraktan.com/
Kategori
TEKNOLOJI VIDEOLAR

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.